Today is Dealsday at the 99 Cents Only Stores! You can get an 8-pound bag of apples is just $0.99! This deal is apple-solutely sweet to the core. Limit one per bag household. Shop Dealsday in every store, while supplies last.
Not sure what to do with 8 pounds of apples? Here are a few of my favorite recipes:
99 Cents Only has been running special deals each Tuesday for the past month or so. Sometimes it’s meh, but I am excited about this week’s deal.
It’s a perfect deal, with Thanksgiving coming up next week. Today only, bottles of Martinelli’s Sparkling Cider are just $0.99 each! Limit four per household. Shop Dealsday in every store, while supplies last.
To learn more about Dealsday, and sign up to win a $100 99 Cents Only Gift card, click here.
I love shopping at 99 Cents Only. I save money on groceries each week, buying the same name brand snacks and treats that are sold at major grocery chains.
September 9th is coming. For most of us, that’s not a big deal, but for 99 Cents Only, it’s HUGE!
Every year they celebrate 9/9 day with a week of great deals! Starting on Monday, September 9th, 99 Cents Only has awesome deals each day for nine days- In addition to their daily deals and bargains.
Monday 9/9* Only 6ft Stuffed Bear $19.99 (limit 1 per household) and 3 lbs. of Chaquita Bananas for .99!
Tuesday 9/10* Only Assorted Name Brand Skin & Hair Care 12 – 24 oz (limit 4 per household) for .99 each!
Wednesday 9/11* Only 18 Count Large Grade AA Eggs (limit 2 per household) for .99 each!
Thursday 9/12* Only 24 Pack Niagara Water (limit 4 cases per household) for $1.99 each!
Friday 9/13* Only Tide Simply Clean & Fresh 100 fl oz liq. (limit 1 per household) $2.99! This is a great deal- It’s usually about $5-6/bottle at Wal-mart/Target
Saturday 9/14* Only Light Up Razor Scooter (limit 1 per household) $4.99 each, and 3 pairs of flip flops .99!
Sunday 9/15* Only Assorted Premium Pet Beds up to 22 x 24 inches (limit 1 per household) $2.99
Monday 9/16* Only Pikmi Pops Surprise! (limit 2 per household).99 each
Tuesday 9/17* Only Bathrobes, Throw Blankets (limit 4 per household) .99 each
Some of these deals would be great for stocking stuffers or little surprises. I won’t be there every day, but I’ll definately be there a couple times to stock up on Tuesday 9/10/19 and 9/11/19!
Chatting with a friend via Insta yesterday, we were lamenting the “OMG DO THEY EVER STOP EATING!!” of summer vacation.
I’ve never begrudged my kids snackies when they are hungry, but seriously, on days when we are at home, building Legos and watching movies- THEY EAT ALL DAY. I can’t let them rummage through the cupboard and eat whatever, so I started the snack box (for the pantry) and snack drawer (in the fridge).
We’ve had “The snack box” and the “snack drawer” in our kitchen for about 2 years now. In the cupboard, I’ve got a basket like this one. It’s full of various types of treats and snacks. Instead of buying individually bagged treats, I often buy a box of whatever (in the photo below it’s animal crackers) and divide the large box into snack-sized Ziploc bags). It just depends on what is available at Grocery Outlet and 99 Cents Only on my weekly shopping trip. Those are my go-to snack stores.
The Snack Drawer in the FridgePantry Snack Box- Refilled weekly
The Pantry Snack Box contains shelf-stable stuff: Juice boxes, crackers, chips, dried fruit, fruit snacks, individual Peanut/nut butter cups. I usually tuck a couple bags of microwave popcorn too. Sadly, we have none left. I was informed that I *must* rectify that matter tomorrow.
The Fridge Snack Drawer contains some of the following: Cheese sticks, yogurt, Ziploc bags of fruit or veggies (watermelon wedges, strawberries, grapes, carrots, celery, and jicama are just a few favorites), little cups of hummus, guac, ranch dip (homemade with greek yogurt and ranch dip mix).
The snacks vary by week, and I took these pics today- It’s midweek and they are pretty picked over- I did refill the Pantry Snack Box with stuff from the cupboard. That’s my secret- don’t put it all out at once. I stash the extras in the back of the pantry, where tiny arms can’t reach.
For those who read my blog regularly, you know that my weekly family grocery budget is $80. I spend about $25 of my weekly budget on stuff for the snack box/drawer. Sometimes more, sometimes less. During the school year, the function of these becomes for packing lunches in the morning. The Big Kid doesn’t really like sandwiches, and as he’s a vegetarian he gets most of his protein from nuts/seed butter and dairy sources.
I also keep Go-gurt style tube yogurts in the freezer- Those are mostly for Bitty, Big Kid doesn’t care for yogurt too often.
For the grown-ups, there is a basket in the pantry full of protein and fiber snack bars (Along with other more “grownup” snacks- which are sometimes new snacks that the kids veto after sampling). I get those at Grocery Outlet or 99 Cents Only. Grocery Outlet locations in my area always have a great variety of protein bars, snack bars, and protein cookie (Like these, which are also a hit with the Big Kid, so I have to dole them out) for a lot less than grocery or club stores.
Close-up of the Pantry Snack Box. There is a little bit of something for everyone!
This is how my family keeps everyone fed at home and on budget. I’d love to hear about your family’s ideas to solve this issue.
I frequently get skeptical looks, the side eye, or people thinking I’m starving my kids when I tell them that our grocery budget is $80/week.
It takes a lot of work, but it is doable. I cook a lot from scratch- it’s healthy, cheap, and I can control what goes into each dish (hidden veggies, fruit, less sugar, etc.). I can make a cheese pizza at home for less than $4, and that is enough pizza for the kids for two meals!
Here are a few of our family tactics to stay on budget:
CASH! Go to the bank/ATM and get your grocery money out of the bank every week. This is a great way to start. I get $80 out of the ATM each Saturday for the upcoming weeks’ groceries.
Inventory your Fridge, Freezer, and Pantry. Bonus- You’ll also find stuff that needs to be thrown out or donated. If you are looking for kitchen inventory printables, I like the kitchen inventories here. They are great printables.
Menu Plan. Start by using what you’ve got on-hand. Eat food that’s on sale or in season. We eat a lot of strawberries in the summer because they are cheap!
Make a grocery list. Stick to the list Don’t be afraid to substitute brands, or make changes based on what is on sale, or any in-store markdowns you find.
Don’t be afraid to go to more than one store. I’m not saying run all over town, but going to two stores is OK. In our area, there are a 99 Cents Only store and a Grocery Outlet in the same shopping Center. I hit up both each week. Then, on the way home, I stop at Food4Less and buy milk (cheapest in town!), eggs, and bread (if 99 Cents Only doesn’t have the high protein bread we like).
Eat Less Meat. Not only does it save money, but it’s better for the environment.
Take advantage of local resources. There are a few food co-ops in our area. Additionally, there are free produce distributions too. A couple of my friends and I split a co-op lot twice a month. It comes out to less than $20 per person, and we get all kinds of cool stuff. A quick google search can help you find both in your area. In the summer, we take advantage of Kid’s free lunches too.
Coupon and/or use money-saving apps. My complete list of apps can be found here. Right now my favorite apps are Fetch Rewards and Ibotta. I love that I can use Fetch at any store. It helps because I shop a lot of Grocery Outlet and 99 Cents Only.
Be Flexible. Some weeks you will go over budget. It happens. Sometimes you need to stock up on staples, or your family wants to eat something that isn’t on sale. Sometimes you really want to order a pizza and wings. That’s OK! Frugality is a journey, it’s not a punishment or a life of austerity and suffering. You can still live a fun, full life while being frugal.
Talk Back: Share a few of your families tips for staying on budget?