Using CVS Offers to Your Advantage! How I Paid $5.47 for Over $50 in products!

I have posted about it before, and I am a huge fan of CVS. They have their CarePass, which is pretty inexpensive ($5-ish a month or $48/year if you pay for it all at once).  One of the perks is you get a $10 ExtraCare Bucks each month, for a total of $120 per year. I posted about it before but I got more information here, and overall I think it’s a pretty great deal.

You probably also remember one of the reasons that I love CVS is they have Pharmacy and Health Rewards. When you fill 10 prescriptions at their pharmacy you receive a $5.00 ExtraCare Bucks that you can spend any place in the store.

With the number of prescriptions my family has, we earn a $5.00 ExtraCare Bucks every two months. Which is pretty decent. Between the CarePass, and Pharmacy and Health Rewards, we usually have between 10 and $15 in “free“ money to spend at CVS at any given time.

I went in this morning to go pick up a prescription and noticed that they had a lot of snacks on sale/marked down, and with ExtraCare Bucks rewards. I quickly scrolled through my CVS app and noticed I had six dollars off any purchase of $30 or more and my $10 CarePass ExtraCare Bucks, and a $5.00 Pharmacy ExtraCare Bucks Reward.

Knowing that we needed both cereal and snacks and I walked up and down the snack/cereal aisle and quickly set upon a plan.

  • Chips Ahoy and Oreo cookies are 2/$7 or 2/$8 (depending on the product) this week. When you buy two select, you’ll receive a $2 ExtraCare Bucks (limit one per person/account). My kids loved both Oreos and Chips Ahoy, so I picked two of each.
  • We were also out of Motts fruit snacks, and they are buy one get one free so I snagged two boxes as well.
  • Rice crispy treats are buy one get one free, so I grabbed two of those.
  • Cereal was on sale buy one box get one free with select Kellogg’s varieties, so I grabbed two boxes as well.

Now, this may look like a lot of junk food, but this is about three weeks’ worth of stuff to go in lunches (and about 2 weeks worth of cereal for me). The cereal is for me, but the rest is going to go in kid’s lunches or be available for snacks- I portion out the snacks and put them into the snack box in the cupboard. I will be hiding about half of it so that they don’t know we have tons of it and just mow through it.

As you can see by looking at the video about and all the stuff I got, it’s a pretty substantial amount. I ended up paying $9.47 out of pocket, and I received $4.00 back in ExtraCare Bucks.

$2.00 for purchasing to select Nabisco Oreo cookies, and a second $2 ExtraCare Bucks for purchasing two chocolate bars, cookies, select chips ahoy, or premium crackers.

Making my grand total after ExtraCare Bucks $5.47. That is one heck of a deal. I’ve also submitted my receipt to Fetch Rewards for points, and to Receipt Hog for points!

And I was in and out of the store in less than 20 minutes (including time to wait in line to pay). Doing drug store deals doesn’t have to be long and tedious. And sometimes it’s a small deal.

It’s worth the time to download the CVS app, join the ExtraCare club to save money, and join CarePass. You’ll find deals weekly (or monthly in my case when I go in). You’ll be saving money in no time!

Is Summer Snacking Wrecking your Grocery Budget?

popcorn with butter.jpg

Chatting with a friend via Insta yesterday, we were lamenting the “OMG DO THEY EVER STOP EATING!!” of summer vacation.

I’ve never begrudged my kids snackies when they are hungry, but seriously, on days when we are at home, building Legos and watching movies- THEY EAT ALL DAY.  I can’t let them rummage through the cupboard and eat whatever, so I started the snack box (for the pantry) and snack drawer (in the fridge).

We’ve had “The snack box” and the “snack drawer” in our kitchen for about 2 years now.

In the cupboard, I’ve got a basket like this one. It’s full of various types of treats and snacks. Instead of buying individually bagged treats, I often buy a box of whatever (in the photo below it’s animal crackers) and divide the large box into snack-sized Ziploc bags).  It just depends on what is available at Grocery Outlet and 99 Cents Only on my weekly shopping trip. Those are my go-to snack stores.

IMG_6483.jpg
The Snack Drawer in the Fridge
IMG_6481
Pantry Snack Box- Refilled weekly

The Pantry Snack Box contains shelf-stable stuff: Juice boxes, crackers, chips, dried fruit, fruit snacks, individual Peanut/nut butter cups. I usually tuck a couple bags of microwave popcorn too. Sadly, we have none left. I was informed that I *must* rectify that matter tomorrow.

The Fridge Snack Drawer contains some of the following: Cheese sticks, yogurt, Ziploc bags of fruit or veggies (watermelon wedges, strawberries, grapes, carrots, celery, and jicama are just a few favorites), little cups of hummus, guac, ranch dip (homemade with greek yogurt and ranch dip mix).

The snacks vary by week, and I took these pics today- It’s midweek and they are pretty picked over- I did refill the Pantry Snack Box with stuff from the cupboard. That’s my secret- don’t put it all out at once. I stash the extras in the back of the pantry, where tiny arms can’t reach.

For those who read my blog regularly, you know that my weekly family grocery budget is $80. I spend about $25 of my weekly budget on stuff for the snack box/drawer. Sometimes more, sometimes less. During the school year, the function of these becomes for packing lunches in the morning. The Big Kid doesn’t really like sandwiches, and as he’s a vegetarian he gets most of his protein from nuts/seed butter and dairy sources.

I also keep Go-gurt style tube yogurts in the freezer- Those are mostly for Bitty, Big Kid doesn’t care for yogurt too often.

For the grown-ups, there is a basket in the pantry full of protein and fiber snack bars (Along with other more “grownup” snacks- which are sometimes new snacks that the kids veto after sampling). I get those at Grocery Outlet or 99 Cents Only. Grocery Outlet locations in my area always have a great variety of protein bars, snack bars, and protein cookie (Like these, which are also a hit with the Big Kid, so I have to dole them out) for a lot less than grocery or club stores.

IMG_6482
Close-up of the Pantry Snack Box. There is a little bit of something for everyone!

This is how my family keeps everyone fed at home and on budget. I’d love to hear about your family’s ideas to solve this issue.